הסיפור שלנו

ישיבה מזרחית היא בית לתרבות, תורה ויצירה ברוח יהדות ארצות האסלאם והמזרח.

אנחנו מבקשים להביא את הוויית החיים של היהדות המזרחית-מסורתית אל שולחן החברה הישראלית באמצעות לימוד תורה, פיוט, מפגשי תרבות, שיח חברתי ויצירה ברוח מסורת אבותינו ואמותינו, ועם הטאץ’ המיוחד שלנו – כאן ועכשיו. הבשילה השעה לעשות מקום לעושר התרבותי וההגותי שרבים בחברה הישראלית (כולל חלק גדול מה’מזרחים’ עצמם) אינם חשופים לו. יש לנו תחושה שלמורשת המזרחית-ספרדית יכולה להיות תרומה משמעותית לקלחת המבעבעת של הזהות הישראלית, ואין לנו שום כוונה לפספס את ההזדמנות הזאת. 

בית המדרש שלנו פתוח לכל מי שליבו וליבה חפץ להרחיב את הדעת, להעמיק את הקשר עם התרבות שלנו ולשאול שאלות. לא משנה איפה אתם על הרצף הדתי, העדתי, הגילאי והפוליטי – כמו בשולחן שבת, גם אצלנו – כולן וכולם מוזמנים! אנחנו משתדלים להיפגש לפחות פעם בשבועיים ובעיקר סביב מועדים מיוחדים בלוח השנה, שחלקם כבר הפכו למסורת בישיבה מזרחית: ט”ו באב, המימונה, ל”ג בעומר, חנוכה ועוד. קפצו לעמוד “המפגשים הקרובים” כדי להכניס ליומן את הפעם הבאה 🙂

מניין באנו

ישיבה מזרחית היא פרי חלומם ומאמציהם של רבות ורבים, בוגרי “אלול מן המזרח” לצד חברים שהצטרפו במעלה הדרך והפכו לחלק בלתי נפרד ממה שהוא ישיבה מזרחית. הפעילות בה מתבססת על השתדלות פעילים רבים ויקרים וכמובן עם המון סיעתא דשמיא. השתתפותם הנדיבה של חברי וחברות הקהילה – הג’מעה – שנרתמים לעזרה ומוסיפים חכמה בכל שלב, היא אבן היסוד שעליה נשענת הפעילות שלנו. הערכה ותודה שמורות לצליל כהן, שלומית בוני, ואופיר כהן, שהוסיפו כל אחד מאורו בשלבים הראשונים של בניית הבית.  

צוות מייסד ומוביל

אביה סנדק

אשדודית, חיה ופועלת בירושלים. בוגרת תואר ראשון בהגות יהדות, פילוסופיה ולימודים הומניסטיים במרכז האקדמי שלם. יזמת חברתית ומתעסקת במסורת, מנהגים, אנשים ורעיונות גדולים. אוהבת אוכל משובח, גידולי מרפסת, צילום ואת הרגע ששבת נכנסת.

נדב כהן (גבאי)

נדב כהן, יליד חיפה ומתגורר כעת בירושלים. בעל תואר ראשון בפילוסופיה והגות יהודית במרכז האקדמי שלם, ולומד לתואר שני במחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון. מורה ומנחה קבוצות לימוד בתחומי תרבות יהדות ארצות האסלאם והחברה המזרחית-מסורתית בישראל. חובב פיוט נלהב, בדגש על מסורת טורקיה, וגם פייטן לעת מצוא. מוקסם מדור הזהב של מקובלי צפת.

אופיר שמאי

יליד מכמורת. רכז הדרכה בחברת Cisco, מתגורר בירושלים. בוגר תואר במזרח תיכון ומחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. לומד תורה במדרשת זיו של נפש יהודי. חובב שפות, צלילות מקצועיות ואוהב את המטבח. מכין ערק בטעמים ודואג להשקות את המשתתפים והמשתתפות במפגשים של ישיבה מזרחית. מכור לשנ”צים, שם-קוד ושוקולד.

אריאל חנוך

[חנוכּשווילי], יליד ירושלים, מתכנן תחבורה, מתגורר בעין כרם. בוגר בי”ס ‘סם שפיגל’ לקולנוע, ואוחז בתואר בגיאוגרפיה ומחשבת ישראל מהאוניברסיטה העברית. מתעסק במסורת ישראל, בתורה שבכתב ושבעל פה, מעריץ גדול של חז״ל. אוהב בצק, מוזיקה, כדורגל, נהיגה, מטקות וגינון צמחים.

נעם שבט

יליד ראש צורים בהרי גוש עציון. בעל תואר ראשון בניהול ארגוני שירות, עוסק בפיננסים. 

אוהב את החיים, את השמחה ואת מניטו. חולה על דֶּבְּקָה, דרבוקה ועל אשתי והילד.

שותפים

גלילה למעלה

אהבתם?
אנחנו נמשיך מכאן: